STYLE GUIDE: WHAT TO WEAR NOW: TRANSITIONAL PIECES EDITМарт е дефинитивно најнепредвидливиот месец во годината, кога временските разлики во температурата варираат во текот на денот и ноќта. Наутро е ладно, претпладне и попладне е топло, а навечер е повторно ладно. Затоа март е најубавото годишно време кога можеме да се облекуваме и да практикуваме слоевито облекување.

Размислувајте за транзициски парчиња како лесни џемпери, здолништа, лелеави фустани, мантили и панталони од лесни материјали. Инјектирајте малку боја во комбинацијата, без разлика дали ќе носите монохроматска комбинација или некое парче со интересен дезен, бидејќи сепак, се работи за месец кој е предвесник на пролетта.

Кога се двоумите, облечете фустан. За мене, фустанот е парче кое може да се носи во сите пригоди, без разлика дали е ден или ноќ, дали ќе го носам на работа или на некаков официјален настан. Ако сакам да се издвојам од толпата, секогаш бирам фустан со необична силуета и со дезен во јаки бои, токму како овој кој го носам во денешниот пост. Геометрискиот принт, боите и материјалот асоцираат на пролет и на безгрижни сончеви денови, додека мантилот на комбинацијата и дава шик и малку посериозна нишка.Комбинацијата ја правев за на работа, па затоа високите потпетици ми без првиот избор за со неа. Меѓутоа, овие парчиња одлично одат и во комбинација со патики или со ултрамодерните, за оваа сезона, чевли со ниска потпетица и отворена пета. Доколку сте зиморливи, под фустанот можете да облечете топ во црна боја и на тој начин да и дадете дополнителна шик нишка.

Овој фустан би го носела и како посетител на модна недела, каде наместо мантилот би го искомбинирала со палто со цветен дезен или монохроматски пруги. На нозете би носела бели кратки чизми или хулахопки во јака боја и патики на платформа.


Today I'm wearing:

Marella dress (here) & trench coat (here)
Bata shoes (old)
Parfois earrings (old)

Photography: Kosta Stamatovski
Styling: MissUrbanVibe
Make up: Emine Mihtar for MAC Cosmetics Skopje
Hair: Studio Pretty woman

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Comments