Friday, December 30, 2016

WHAT TO WEAR ON NEW YEAR'S EVE by MissUrbanVibe


На претпоследниот ден од годината, со многу измешани чувства, радост и возбуда, сеќавања и нови моменти, полека ја испраќаме старата за да ја дочекаме новата година... и во сето ова лудило си поставуваме нови резолуции, нови предизвици и нови задачи. 

И на само еден ден до пречекот на новогодишната ноќ, во недостаток на време да го напишам постот порано, би ви предложила две комбинации кои ги направив во соработка со прекрасната дизајнерка Марија Трајанова од брендот Marsin. Уште од првото испиено кафе и договорите за соработката, си ги осетивме енергиите и знаевме дека оваа фотосесија ќе резултира со многу позитивен фидбек. Да не ги заборавам и моите колешки Александра и Дани, кои полека но сигурно влегоа во листата на мои драги пријателки, преку соработките во последниве 364 денови. Што да кажам- виновна сум по прашање на дружба со луѓе, лесно ги засакувам сите оние со кои делам сличен, да не речам ист сезнибилитет. И да не забегам со темава, во некоја друга прилика ќе ви прераскажам многу повеќе за нашите дружби. Сега да се вратам на првобитната замисла за овој пост.  


Првата, иако подневна комбинација, сепак доволно женствена и со празничен дух. Црн фустан на преклопување, на кој освен дезенирани хулахопки не би му додала некој посебен накит, бидејќи самиот по себе е доволно накитен со комбинацијата на парчиња материјал со змиски принт. Кој нема проблем со ладното време може да го искомбинира фустанот со чевли со висока потпетица (пробана варијанта, одлично стои), а во мојот случај тоа беа чизми над колена (што да речам- ептен сум зимурлива иако сум родена во најзимскиот ден од годината).   Втората комбинација, повторно составена од парчиња од деби колекцијата на Marsin, црн елек кој го искористив како фустан врз кој облеков уште еден подолг елек во беж боја со реси. Овојпат искористив колан со кој му дадов нова линија на елекот- фустан. И во овој случај решив да се задржам на минимализмот во комбинацијата, па затоа не додадов накит. За разлика од претходната комбинација, оваа одлично се надополнува со чизмите над колена. И дава порокерски шмек. Во однос на шминката, се одлучив за Smokey eyes, а фризурата, паааа може да ја наречете растурена, лежерна варијанта на пунџа. Истите ги овозможожија вредните раце на девојките од Кариера плус.    Today I'm wearing:
Collection: Million voices by Marsin 
Shoes: Chantel
Hair and make up: Kariera plus
Photo credit: Erina Bogoeva
Location: Wonderlust Cafe & Concept store

Look at Vibe to look Your best
Love
E

Wednesday, December 28, 2016

WHAT TO WEAR ON NEW YEAR'S EVE (in collaboration with Aleksandrina Vezilka)


Ако се одлучите да одите на прослава за Нова Година, годинава одлучете да излезете надвор од вашата конфор зона кога станува збор за стајлингот. Стилистите обично советуваат да не експериментирате со изгледот, па и мојот совет е да не претерувате, но сепак да пробате нешто ново. 
За мене оваа година тоа беше изборот на малку посмел стајлинг: отворено деколте и разголени нозе. Првата комбинација е балансирана со долг елек, а втората со oversize сако што може да се носи и како краток фустан. Изборот на неутрални бои за главните парчиња исто така ќе го избалансира впечатокот, а бојата е внесена преку деталите, во случајов високите чизми и карминот. 

Комбинациите се од новата колекција Million Voices на брендот Marsin, чизмите на Chantel, а фризурата и шминката на тимот на Кариера плус. Фотографии: Ерина Богоева

Среќни празници и смели модни избори,
ви посакува
Александрина Везилка

If you decide to go to a New Year's Eve party, I recommend that this year you step out of your comfort zone when it comes to styling. Stylists usually recommend that you don't experiment with your look for special occasions, so my advice would also be not to go overboard, but still try something new.
For me this year that would be choosing a bit bolder, sexier look: a revealing cleavage and bare legs. In the first outfit I balance it out with a long vest, and in the second one with an oversize blazer that can also be worn as a mini dress. The choice of neutrals for the main pieces also helps with maintaining the balance, and colour is added in the details: the thigh-high boots and the red lipstick. 

The outfits are from the new collection Million Voices by Marsin, the boots are from Chantel, hair and make up bu the Kariera plus team. Photography: Erina Bogoeva

I wish you happy holidays and bold fashion choices!
Love,
Aleksandrina Vezilka


Look at Vibe to look Your best
Love,
Aleksandra

Tuesday, December 27, 2016

WHAT TO WEAR ON NEW YEAR'S EVE (in collaboration with Inside the B-world)


Кога станува збор за избор на комбинација за дочекот на Новата Година, секогаш е дозволена барем малку светкава комбинација. Оваа фотосесија е во соработка со Atelier by Iva чиишто дизајни се наменети за свечени прилики. Оваа година ова се нашите предлози за оние што сакаат да бидат впечатливи за дочекот на Нова Година.

When it comes to choosing a combination for welcoming the New Year, it is always allowed to have slightly glittery combination. This photo session is in collaboration with Atelier by Iva whose designs are intended for more festive occasions. And this year, these are our suggestions for those who want to be impressive and remarkable for New Year’s Eve.


Look at Vibe to look Your best,
Love,
Martina & Marija

Tuesday, December 20, 2016

WHAT TO WEAR ON NEW YEAR'S EVE (in collaboration with Skopje se nosi)


Одлуката „што да облечам“ е секогаш донесена во последен момент. Не можам однапред да се спремам. Кога го отворам плакарот имам само едно правило: мно-гу бои! Се „трудам“ секогаш да носам повеќе од две, по можност со ништо да не одговара. А си имам и дополнителна дневна паника „ќе касниш, ќе касниш“... Веќе е ритуал, па е дел од тоа како се носам.- Моника


Влијанието на музиката во мојот живот е огромна, па така и зависи која песна ми е на рипит дента за да знам што би облекла. Се движам од најшарено до црно-бело, од џез до surf-rock, од празнично до наједноставно, палетата ми е нејразновидна секоја сезона. На репертоарот периодов ми се многу широки џемпери, преголеми шалови и мали слатки детали.- Мариго


Look at Vibe to look Your best
Love,
Marigo & Monika 
&
Skopje se nosi

Wednesday, December 14, 2016

WHAT TO WEAR ON NEW YEAR'S EVE (in collaboration with Aesthetic Illustrated)New Year's Eve is time when we celebrate the successes of the past year and the best way to celebrated it properly is when you're surrounded by people you love. For those who plan to spend the New Year's Eve in more casual atmosphere, we suggest trendy over- the knee boots combined with a mini skirt and low-cut top or roll-neck with black mini dress with glittering tassels.

Новогодишната ноќ е вечер кога се слават успесите од изминатата година, а најубаво се слави кога ти е удобно и си опкружен со луѓето кои ги сакаш. 
За сите оние кои планираат да ја поминат новогодишната ноќ во кежуал атмосфера предлагаме тренди високи чизми во комбинација со мини здолниште и топ со длабоко деколте или црна ролка со мини фустан со светкави реси.


Look at vibe to look Your best
Love,
Aesthetic Illustrated