Tuesday, March 21, 2017

SPRINGING AWAYToday I'm wearing:
Weekend Max Mara outfit:
SALVE jeans (here)
CINTO jacket (here)
NUCCIA scarf (here)

Photos by Chilimanova photography
Styling by MissUrbanVibe
Location Literatura.mk

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Friday, March 17, 2017

ENERGICNI KREACII VO PROLETNITE KOLEKCII NA FASHION&FRIENDS


Новите пролетни колекции на Desigual, Guess, Replay, Diesel, Maison & scotch, Superdry беа презентирани на кафе- промоција во продажниот салон на Fashion & friends во Сити мол. Надополнета со мала симпатична ревија која се одвиваше во мулти бренд продавницата, моделите ни презентираа разнобојни, динамични, разиграни и енергични креации. 
Инспирацијата за парчињата на облека кои ги красат полиците на продавницата доаѓа од далечни места чијашто асоцијација се летните денови исполнети со многу сонце и ноќите со луди забави. За да биде уште понитересен настанот, организаторите од Fashion group на сите присутни, новинари, модни уредници и блогери ни дадоа мала задача: картички со нашите имиња со кои секој од нас си ги означи трите фаворити (читај парчиња) од новите колекции на брендовите. 

Погледнете го изборот на Емилија и дел од атмосферата на промоцијата.   Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Tuesday, March 14, 2017

OOTD: NEXT LEVEL STRIPES


Mood: Diving into a season of daring new fashion with good old stripe pieces. 

Морнарскиот принт или облеката со пруги секогаш ме асоцира на одмор, време кога го добиваме најдоброто за себе си: забава, среќа, радост и добро расположение. Затоа секогаш се одлучувам за парчиња на облека со овој принт, кои додека ги носам ме прават енергична, самоуврена и неодолива. И без разлика на сезоната и приликата, овој принт е вонвременски.


Today I'm wearing
Weekend Max Mara outfit:
LUCCA jacket (here) 
CROTONE dress (here) 
Long sweater
Pisticcino mini bag (in different color here)
NUCCIA scarf (here)

Photos by: Elena Fidanska 
Styling by: MissUrbanVibe

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Thursday, March 9, 2017

CRAZY ABOUT STRIPES

Linear thinking is in this season (again). Stripes are everywhere, often paired with more stripes or even flowers. In my case paired with sophisticated georgette skirt with print stripes and hooded raincoat.  


Today I'm wearing:
Weekend Max Mara RABBINO sweater (here)
Weekend Max Mara DONATA raincoat (here)
Max&co PALKO skirt (here)
Max&co shoulder bag (here)
Mali RED HOT shoes (old)

Photos by Chilimanova photography
Styling by MissUrbanVibe
Location: Literatura.mk

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Sunday, March 5, 2017

OOTD: WILD FLOWERS


Floral prints are easy to love. 


Today I'm wearing:
Alshar fashion dress
Calzedonia tights
Bata shoes (old)

Photos by Bisera Tasevska
Styling by MissUrbanVibe

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Thursday, March 2, 2017

COMMITTED- ECO COLLECTION BY MANGO


Компанијата MANGO ја лансираше новата Mango Committed, женска и машка колекција чии што парчиња се произведени од одржливи еко-материјали. Линијата содржи 25 женски парчиња во минималистички стил, иновативни форми и различни волумени. Материјалите кои се користат во колекцијата се еко-пријателски: органски и рециклиран памук, рециклиран полиестер и Tencel ® и истите се обоени во еколошки бои во неутрални нијанси. 
Сите еко освестени вљубенички во модата ќе можат овие парчиња да ги купат и кај нас во продавниците на MANGO во ГТЦ и Сити мол во текот на месец март.  

MANGO has launched a capsule of minimal garments defined by cutting- edge shapes and outstanding volumes that infuse modern spins. The collection is made out of environmentally- sensitive fabrics such as organic and recycled cotton, Tencel ® and modal combined with lower- impact dyes in a neutral palette to create a timeless and fashion forward collection.     


Look at Vibe to look Your best
Love,
E