Wednesday, June 5, 2019

DRESS PARADE

Today I'm wearing: 

Pinko dress
Liu Jo bag
Zara sandals

Photography: Kosta Stamatovski
Styling: MissUrbanVibe
Make up: MAC Cosmetics Skopje
Special thanks to Museum of Contemporary art Skopje for the amazing location

Look at Vibe to look You best
Love,
E

Monday, May 20, 2019

MEET THE ROMANIAN BRAND CONCEPTO


Stylish, unique, chic, head- turning and eye dropping pieces of clothes. These are the epithets that can describe Concepto's clothes. Minimalist lines, unconventional cuts and unique combinations for powerful and extraordinary women. Women who aim for the best, the most genuine version of themselves. 

The jumpsuit from this editorial was my second-choice piece from their new collection. The first choice was leather pencil skirt with oversize leather jacket. But unfortunately the skirt didn't fit me... And yes, I'm little bit over my perfect weight for my body, so maybe next time it will fit me perfectly and I will be able to show you this pretty cool statement piece. 

I was overwhelmed with this jumpsuit when I first tried it on. It can be easily worn at fashion weeks events around the globe, and it is a very versatile piece. You can wear it with sneakers, heels, sandals, socks and shoes, realistically with any combination you can imagine. 

The belt bag is one of the most beautiful I've ever seen. It is made from soft, smooth  leather painted in green. Believe me when I say, its finishing touches are simply genius. I felt really privileged to style an editorial with Concepto's pieces, who inspire with their astonishing vision and extraordinary designs. 

This year Concepto participated in UnitedFashionEU SEE Showroom, as part of 19th Fashion Weekend Skopje.   

Look at Concepto's web (here) for more fantastic pieces of clothes.      
Today I'm wearing: Concepto jumpsuit & belt bag
Lomer design hand bag
Stella McCartney for Adidas barricade sneakers

Photography: Kosta Stamatovski
Styling: Emilija Vuchinovska
Make up: Katerina Mircheska for MAC Cosmetics Skopje
Special thanks to Fashion Weekend Skopje for this collaboration.

Look at vibe to look Your best
Love,
E

Wednesday, May 8, 2019

HIYOKU COLLECTION BY ROSICA MRSIKToday I'm wearing:

Rosica Mrsik Hiyoku collection dresses 
Marwell by Caci Pakovska shoes
Bonatti Fiore tights
La Martina Monroe accessories

Photography: Kosta Stamatovski
Styling: MissUrbanVibe

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Wednesday, April 24, 2019

TREND ALERT: SHADES OF BEIGE


Како и минатата, така и оваа сезона во тренд се парчињата на облека во сите нијанси на беж боја. Без разлика во каква прилика и да ги носите, овие парчиња се едни од оние во кои е паметно да инвестирате. 

Фустанот од Манго ми беше совршен пролетен улов и парче кое може да го транцформирам и за дневни и за вечерни прилики, се разбира со мали трикови. Оние кои сакаат полежерно издание, доволно е да ги заменат чевлите со балетанки или пак со патики. За вечеен изглед, маичката излегува од комбинацијата, додаваме убав накит, чевли на потпетица и добиваме сосема нов и свеж вечерен изглед. 

Вака комбинирани беж парчиња мене ми се соодветни за на работа, за дневно или попладневно кафе со пријателките, па дури и за некој деловен состанок кога е во кобинација мантилот, а без маичката. За да не бидат досадни и многу предвидливи, беж парчињата се разиграни со белата маичка и чевлите со златен глитер. 

Во однос на додатоците, комбинациите се неограничени. Ланче, обетки, поинаков колан, па дури и шапка одлично ќе ја надополнат комбинацијата. Сепак, внимавајте. Во овој случај, бидејќи фустанот е дезениран и се употребени уште неколку парчиња во беж боја, помалку е повеќе. 

Со вакви парчиња, се што треба да направите е да ја пуштите вашата имагинација и да уживате во правењето нови и секој пат, уште поинтересни комбинации. Today I'm wearing:

Mango trench
Mango dress
Levis T-shirt
Marwell by Caci Pakovska boots
Parfois bag
Mango belt
Parfois earrings 

Photography: Kosta Stamatovski
Styling: MissUrbanVibe
Make up: MAC Cosmetics Skopje
Hair: Studio Pretty Woman

Look at Vibe to look Your best
Love, 
E

Friday, April 19, 2019

BACKWARD TRENCH STORIES

Photography: Kosta Stamatovski
Styling: MissUrbanVibe
Make up: MAC Cosmetics Skopje
Location: Museum of Contemporary Art in Skopje (Exhibition by Jane Calovski and Hristina Ivanoska: Epilogue- Form of an argument)

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Tuesday, April 9, 2019

NAKIT ZA KOSA. NAJGOLEMIOT PROLETEN TREND


Украсите за коса се еден од најголемите трендови што ќе ја одбележат пролетната сезона. Минатата година се појавија волуменозните шноли на косите на трендсетерките на модните недели ширум светот, а потоа на ред дојдоа панделките од сатен кои го освоија срцето и на дел од светските модни брендови на чело со Шанел. Најинтересно е тоа што додатоците, како многу шноли одеднаш комбинирани на коса, станаа ултрапопуларни и кај street style хероините, а претходно тие беа додатоци резервирани за по дома, додека чистите, перете, миете и спас за фризура после напорен работен ден. Епа дојде време за нови креативни идеи и стилови со старите добри додатоци. Оваа пролет дефинитивно треба да посветите внимание на деталите.   


Во соработка со нашиот најпопуларен бренд за уникатни додатоци Ла Мартина Монро, направивме избор од најинспиративните и најмодерни парчиња на сезоната.


Модерна Снежана

Иако Снежана во цртаните филмови носи венче со панделка во црвена боја, модерните Снежани оваа сезона носат турбан венче. Еднобојно, од тантела, од плиш, со пруги, со цветови, во јаки бои, можностите се неограничени. Секако прилагодете ги принтот или бојата на вашата коса и на комбинацијата која ја носите и нема да згрешите, каков и тип да одберете. 


Сепак, трендсетерките ширум светот како парче кое ќе ја одбележи сезоната, го одбраа волуменозното венче. Што поголемо и подебело, толку помодерно. Уште и ако е нанижено со бисери, сте погодиле два тренда, со еден додаток.Време е да се врзеш 

Да, оваа пролет време да врзете панделка во косата. Сетете се на Брижит Бардо или Гвен Стефани кои гордо носеа панделки во косата. Едната во вид на марама врзана на главата, а другата со венчиња со волуменозни панделки. Овој тренд не само што е шик, туку и на секоја модна комбинација и дава стилски печат. Но сепак, оваа сезона преовладуваат шноли украсени со сатенски панделки. Нив можете да ги носите се секоја пригода, за на кафе, преку ден, за вечерни излегувања и за на работа. 


На вас останува да го пронајдете вистинскиот начин на кој би ги носеле. Дали на полусобрана или целосно собрана коса или прикачена на реп фатен во долниот дел на главата. Можностите се безбројни.

Пепе ги сака бисерите и бисерите го сакаат Пепе

Оваа сезона бисерите преовладуваат во модната индустрија. Што на облеката, што на додатоците. Сепак, првата помисла кога станува збор за бисери секако асоцира на накит и додатоци за во коса. Овие шноли се одлични за да ја разиграте секоја досадна модна комбинација и сигурно ќе ви се најдат во време кога нема да имате никаква идеја што да правите со косата, а ќе сакате да пробате нешто ново и интересно. Не бараат којзнае каков труд, облеката треба да е сведена на едноставни комбинации, а нагласокот, секако на косата и шнолите. Што поголеми, тоа подобро и повпечатливо. Во секој случај, инвестирајте во вакви шноли кои ќе ја заокружат целата ваша модна комбинација.


Повеќе е помалку

Во буквална смисла на зборовите. Што повеќе раскошни шноли во косата, тоа подобро и помодерно. Без разлика дали ќе се одлучите за тенки или пак за шноли со цветови, принтови, бисери или некаква порака (текст)оваа сезона се носат сите. Најдете ја приликата и испробајте го овој тренд. Секако највпечатливи се кога ги носите со пуштена коса, меѓутоа одлично стојат и со пунџа или собрана коса во реп.


Ако многу шноли ви изгледаат пренатрупано, секогаш може да го земете примерот на Гвинет Палтроу како филмската хероина Маргот Тененбаум, чијшто заштитен знак беше метална шнола закачена на страна на пуштена кратка коса.


Секој од вас треба да ја пушти имагинацијата да проработи и да го пронајде својот омилен моден додаток. Ако ви е тешко да одберете секогаш постои опцијата да ги пробате сите понудени трендови. А во случај да ви треба инспирација за тоа како да ги носите, нашата галерија е тука за доза модна инспирација. 

И не заборавајте дека овие додатоци секогаш најдобро одговараат со убаво средена и негувана коса. Ова посебно важи за блондинки како мене. Јас имав среќа мојата коса да ја средат и за неа да се грижат вистински професионалци како тимот на Schwarzkopf Proffesional Makedonija. Искуството од соработката со нив и користењето на производите а коса Blonde Me, ќе може да ги прочитате наскоро во нов пост.   Accessories: La Martina Monroe
Photography: Kosta Stamatovski
Hair done by: Schwarzkopf Professional Macedonia

Look at Vibe to look Your best
Love,
E