Monday, March 12, 2018

MONDAY STRIPES


While we were wearing geometric retro motifs last year, this season is all about stripes and combining them in all possible ways in all possible directions. 

Today I'm wearing:

Weekend Max Mara dress (here)
Bata shoes (old)
Il Bernardo jewelry by Tesoro Skopje 

Hair done by: Studio Pretty Woman

Photography: Jasna Chilimanova Nakova
Styling: MissUrbanVibe
Location: RadioBar

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Tuesday, March 6, 2018

НЕГА НА КОЖАТА ВО ЗИМСКИОТ ПЕРИОДЧистењето на кожата во зимскиот период е од особена важност поради честите промени на воздушниот притисок и изложувањето на кожата од топло на ладно време. Затоа кожата во овој период од годината е посебно осетлива, па и треба посебна нега со производи кои ја хидрираат и делуваат таргетирано за различни делови од телото.

Ако сте како мене и вашата кожа има тенденција да и спласне сјајот и блескавиот тен во зима, тогаш мора да се погрижите да се справите со уморниот изглед на лицето и еластичноста на кожата на телото. Во соработка со DM дрогерии ви издвоивме неколку производи за нега на кожата токму за зимските денови и преодниот период од поладно во потопло годишно време.  


За лице (Balea производи со активен јаглен)

Од оваа линија на производи кои во себе содржат активен јаглен ги пробавме- (Balea peel of maske) маската за лице , (Balea reinigungs wasser) мицеларната вода и (Balea reinigungs tucher) марамчињата за чистење на лицето. Активниот јаглен ја чисти кожата од митисери и акни, го подобрува и го усогласува тенот на кожата. Делува подлабински и затоа се одлучив во овој преоден период, од зима во пролет, за малку поспецифична нега.


Ќе почнам од марамчињата кои се одлични за вадење на шминка, но ги користам и за чистење на лицето пред да нанесам шминка. Не ја сушат кожата како останатите марамчиња и се препорачува да се користат како база пред нанесување на шминка. Бидејќи во себе го имаат активниот јаглен, освен што делуваат антибактериски го отстрануваат вишокот на маснотии и токсини од кожата. Ги користам наутро и навечер, кога не ја употребувам мицеларната вода.  


Мицеларната вода ја користам секојдневно за темелно чистење на лицето и отстранување на нечистотијата која ми се собира на кожата во текот на целиот ден. Морам да признаам дека во прво време ми беше чудно да се навикнам на темната боја на водата (бојата доаѓа од активниот јаглен во неа), бидејќи сите мицеларни води кои сум ги користела до сега, биле без боја. Но, по нејзино активно користење, се навикнав и ми стане неизоставен дел од секојдневна нега на лицето. Обично ја користам наутро и навечер, и дополнително во претпладневните часови, кога ја вадам шминката по работа.  


Маската за лице не ја користам многу често, еднаш во две до три недели, бидејќи во една прилика прочитав дека вакви peel off маски, не треба да се користат често. Одлична е за длабинско отстранување на митисери од пределот на носот, брадата и јаболчниците. Во оваа маска дополнително има и Алое вера, Витамин Е и пантенол кои ја смируваат и даваат природен баланс на кожата на лицето. Ја препорачувам на сите кои имаат проблеми со митисери во пределот на Т- зоната на лицето. 
Совет плус: никако не ја нанесувајте во пределот на очите и веѓите, и најубаво ќе ја нанесете ако користите четка за фарбање на коса. Со ваква четка, мене ми успева секој пат. 


 За раце (Balea hand konzentrat)

Негата на рацете ми е од значителна важност во било кој период од годината, бидејќи како девојка која секојдневно мие садови по дома и чисти, од употребата на разни препарати за чистење и миење, ми се суши кожата на рацете. Во зимскиот период, од ладното време дополнително ми се суши кожата и редовно ми излегуваат црвенила на рацете. Затоа се одлучив за Balea концентрат за раце, кој е за оштетена и сува кожа. Ова не е класичен крем за раце, бидејќи има многу погуста и масна текстура, која има регенерирачко дејство и штити од студ. Ја користам во текот на целиот ден, ми стои на бирото за работа и ја нанесувам секојпат кога ќе осетам дека кожата ми ја изгубила еластичноста и ми е сува.


Совет плус: кога ја нанесувате на рацете, пробајте малку да ги измасирате со неа за да може поубаво да се втрие концентратот во кожата.   


За нозе (Balea warmende fusscreme)

Кремот за нозе со загревачко дејство ми е исто така еден од омилените производи. Пред се, заради состојките кои ги содржи, кои ја стимулираат циркулацијата на нозете, а потоа поради одличната хидратација која ми ја даваат на кожата во пределот на стапалата. Не сум девојка која секојдневно носи високи потпетици, меѓутоа кога ги носам, ми се трие кожата од чевлите па често ми е нееластична. Оттука и потребата за постојана грижа за нив. Оваа крема има густа текстура и мириса на шеа путер и бадемово масло и при секое нејзино нанесување овој опоен мирис не само што се шири, туку и останува да циркулира во собата и во текот на следните неколку часа. Го користам навечер, бидејќи до сега, од лично искуство, ми се покажало дека има најголем ефект. После нанесувањето на кремот облекувам малку подебели чорапи и преспивам до утрото. Верувајте, резултатите се одлични. Утрото добивате кожа мазна како свила и нови стапала спремни да го освојуваат градот со пешачење.


За усни (EOS lip balm- ексклузивен производ на DM)

Еден од најдобрите производи за нега на усните кои ги имам пробано. Иако морам да признаам дека на прво место ми е Carmex, кој има и медицинско дејство и го користам веќе шест години. Но, Carmex не се препорачува да се користи повеќе од трипати во денот.  За разлика од него, EOS не само што е одлична замена, туку може и да се користи повеќе пати во денот. Откако го имам, ми стана неизоставен дел од работите кои не ги вадам од чанта, а тука ми спаѓаат паричникот, клучевите и телефонот. Она што најмногу ми се допаѓа е опојниот мирис, во мојот случај на сорбет од јагода, а тука е и единствениот јајцевиден дизајн на пакувањето, кој дополнително освојува. Како што спомнав, го користам секојдневно, за да постигнам ефект на мазна кожа и здрав и негуван изглед на устата.  

За веѓи (Balea teint perfektion)

Првпат користам ваков производ чијашто намена е за стилизирање и нега на веѓите. За разлика од останатите делови на лицето, грижата за веѓите ни се сведува само на нивно редовно кубење- барем така е во мојот случај. Со овој серум кој има нијансирачки пигменти, освен што се стилизираат веѓите, помага во нивно згуснување. Се нанесува наутро, јас преферирам во мала количина бидејќи има кремаста текстура па не сакам да ми останува вишок од серумот на веѓите. Интересно е што има четкичка како маскара за трепки и со неа на некој начин освен што се нанесува од серумот во исто време и се чешлаат веѓите. Немам некој посебен ритуал на негово нанесување, секојпат нанесувам согласно приликата и интензивноста на шминката.Се надевам дека овој пост ќе ви помогне во изборот на козметика за нега на кожата во зимскиот период. Сите производи се одлични, со цени кои секој може да си ги дозволи. Постот е во соработка со ДМ дрогерии, меѓутоа текстот и мислењето се комплетно мои, донесени од искуство при користење на сите производи.

Повеќе за производите може да прочитате на веб страната на DM (тука

п.с Доколку имате какво било прашање или мислење за некој од производите, не срамете се да ми пишете, бидејќи би сакала да го слушнам. 

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Thursday, March 1, 2018

BONBON BY VIKTOR&ROLF (A STORY OF WALKING CANDY COTTON WOMAN)


As I once said, to me, a perfume is more than just a trail of scent you leave behind you, but rather signature, something that is unique and something that says more about you than your personal style or any piece of clothing or accessories. A beautiful intimate expression of confidence and inner beauty. Though I have used many perfumes over the years, none of them captured my heart like Viktor&Rolf perfumes. I’ve started my love affair few years back, with their iconic Flowerbomb, and now, my latest obsession is their fragrance Bonbon.

For me, this fragrance is like second skin. There is a quite excitement of being swept away by its sweetness, feminine and sophisticated notes. Provocative and fearless, deeply connected to my emotional state, my signature perfume often represents a change of significant event in my life.

To be honest, in the past few months, I wasn’t paying attention to myself. I was passive, eating junk food, I wasn’t working out and everything reflected to my mood, and off course to my body. Not satisfied with my self, a month ago I decided to change this. I started working out, I lost weight, I hang out more with the people I love… and I made a switch to this bolder, exotic scent from Viktor&Rolf. I think everything happens for a reason in life. Right?!
What I love the most about this particular fragrance is the fun, adventurous and flirtatious scent. From the first sniff, I truly wanted to be consumed by it. Since my relationship with this fragrance is so personal, it inspired lot’s of courage in my behavior. And every time I put it on, I feel stronger and in a way more empowered. As the both designers said: Bonbon is a timeless sensation inviting a pure and absolute pursuit of pleasure. Seduced by an auto- erotic sensory experience, she who wears Bonbon, dresses herself in perfume whilst creating her own story. 

To this I will ad: So sensual, sexy, mysterious, sophisticated, tempting… She’s walking cotton candy when she wears Bonbon. And this self- indulgent moment belongs exclusively to her. With that feeling, she’s complete.

If you are a person who wants to stand out from the crowd, this perfume is the right choice for you.   

You can try and purchase Bonbon by Viktor&Rolf in Eliksir Ekskluziv Parfimerii or you can order it from their online shop (here)

Today I'm wearing:
Marella dress (here)
Liu Jo shoes (here)
Tesoro Skopje jewelry

Make up: MAC Cosmetics Skopje
Photography: Jasna Chilimanova Nakova
Styling: MissUrbanVibe
Location: Think

Look at Vibe to look Your best
Love,
E