Tuesday, May 23, 2017

HOW WE WEAR: STATEMENT TOP & OVERSIZE TROUSERS

Today I'm wearing:
Marella shirt
Marella top
Weekend Max Mara trousers
Marella sandals
Weekend Max Mara jewelry 

Pictures taken by TheDcoy
Styling by: MissUrbanVibe

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Thursday, May 18, 2017

MARK YOURSELF WITH AVON MAKEUP


Пред извесен период на тестирање добив неколку производи од најновата линија на шминки на козметичката компанија AVON. Приказната зад линијата на производи MARK, како што велат од AVON е да ги мотивира девојките да ја истакнат својата индивидуалност, да експериментираат и да бидат свесни за неограничените можности во шминкањето.  

Одлучив да почекам пред да го напишам овој пост, бидејќи навистина сакав рецензијата за производите да биде напишана по малку подолго користење на истите. По повеќе од еден месец користење, еве ги моите впечатоци за трите производи кои ги добив на тестирање. 


Подлогата за лице Magic Face Primer има фин кремаст состав и е многу лесна кога ја нанесувате на лицето. Иако нејзината текстура е прилично густа, убаво се размачкува на лицето. Во описот на производот стои дека е наменета за кожа со повидливи брчки, меѓутоа сметам дека секој ќе може да ја користи, без разлика на типот на кожата, и ја препорачувам за секојдневна употреба како база пред да нанесете течна пудра. Меѓутоа, сепак, ако се одлучите да ја користите, би требало да знаете дека не е замена за крем за лице. 

Маскарата Spectralash пријатно ме изненади првенствено заради четката со која се нанесува маскарата, а потоа и со нејзината текстура. Четката е густа и со неа убаво се расчешлуваат трепките, а во исто време маскарата рамномерно се распоредува на трепките, без да ви остави вишок текстура. Spectralash е специфична и по тоа што има три нивоа на волумен, со посебно дизајниран апликатор и четкичка која може да се намести на три различни густини (означени на пакувањето со броеви 1,2,3). Бројот три означува до 8 пати погусти трепки. 
Во користењето јас не осетив некоја разлика помеѓу нивоата, ама мислам дека тоа е поради фактот што моите трепки се долги и густи и без да нанесам маскара. Веројатно затоа не можев да ја воочам разликата помеѓу нивото 1 и нивото 3. 

И дојдовме до мојот омилен производ Avon Plump it lipstick. Ме освои уште на првото нанесување. Неговата формула е долготрајна и пигментирана, со навлажнувачко дејство. Бојата не е сјајна, но не е ниту мат и доаѓа во 15 нијанси. Овој кармин е специфичен по тоа што целосната боја ќе ја добиете само со едно нанесување врз устата. Нијансата која јас ја добив на тестирање е Power plum, боја која сметам дека одговара и за дневни и за вечерни и посвечени пригоди. Одлично ми се вклопи во целосната комбинација која ја носев на последниот Fashion weekend Skopje.  


Останатиот дел од колекцијата вбројува и пудри за лице (течни, во прав), моливчиња, туш и сенки за очи, крем руменило во стик, сјај за уста, лакови за нокти, спреј за фиксирање на шминка и завршна пудра за фиксирање на шминката. 

Бидејќи тест производите ми се покажаа како квалитетни и ми одговараат на кожата на лицето, заклучокот ми е дека дефинитивно би ги пробала и останатите производи од MARK линијата.     


Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Friday, May 5, 2017

IT'S TIME TO SHINEThis is a time to shine. 

S
equins, sparkles and metallic materials are often connected to party dressing. But if we step out of that party moment, the question is can we actually wear this high-octane pieces in every day situations? Well, my answer is: of course we can. Day or night. Think about Michelle Pfeiffer as Elvira in Scarface. No one can pull shine mantra like Michelle, but everyone can try to recreate her look, not just with the right choice of clothes but also with the attitude. Sexy, wild, seductive. Think 70’s inspired chic, disco, and little bit rock’n’roll combination. And you’ll have a perfect fashion shine treasure.

And the most important part: the bling bling statement accessories. The greatest selling point is their versatility, weather you opt for some drop earrings, necklace with pendant or statement ring. But don’t limit yourself on just one piece, combine them all together. From the moment you throw them on, you will instantly look polished. And last but not the least, the flesh-baring straps. These heels may not be for walking, but they were definitely made for seducing.  Today I'm wearing:

Weekend Max Mara outfit (here)
Marella sandals (here)
Il Bernardo jewelry by Tesoro (here)

Photographed by: Jasna Chilimanova
Make up: Simona Saveska for Kariera Plus
Hair: Lena Jasari for Kariera Plus
Styling by: MissUrbanVibe

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Friday, April 21, 2017

OOTD: DENIM DRESS


Today I'm wearing:

Luckylu dress (here)
Adidas by Stella McCartney bath suit 
Nike cap  

Location: Armenistis camp, Nikiti, Greece
Photocredit: iPhone7 Plus

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Tuesday, April 18, 2017

BACK TO BLACKFew days ago, I came across this photos that I made in Nikiti, Greece, on my birthday, and I realize that I didn’t share all of them with you. These photos are result of collaboration with my favorite Macedonian fashion designer Rosica Mrsik, for her latest collection inspired by Edgar Allan Po’s poem, The Raven. 

And while I’m looking forward to Rosica’s new collection, called Iris, I decided to share these photos with you, as a quick reminder how gorgeous are all her garments. 
All the pieces are now on sale, and you can purchase them on Rosica’s online web shop rosica-mrsik.     

In this post I'm wearing Rosica Mrsik outfits (all the pieces are now on sale):

Look 1:
Rosica Mrsik Coated jacket (here)
Rosica Mrsik Tie top (here)
Rosica Mrsik Raven skirt (here)
Denouee over-the-knee boots (here)

Look 2:
Rosica Mrsik Wool skirt (here)
Rosica Mrsik Tie top (here)
Rosica Mrsik fur
Mona shoulder bag (here)
Denouee over-the-knee boots (here)

Pictures taken in Nikiti, Greece.

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Thursday, April 13, 2017

THE POWER OF ACCESSORIES


I believe in the ultimate power of accessories. That is probably why, most of the time, accessories are the inspiration behind my outfits. Many people add accessories to complete one look, but I rather like to reverse the process and start by choosing an accessory, and after that, build an outfit around it. 

Why in my opinion accessories are so important? First of all, because accessories are often point of focus in one look, and they are finishing touch that elevates an outfit to a different level. And finally, accessories can easily make or break a look. You can have a perfect piece of clothing but if you pair it with wrong accessories, the look is not going to have the same appeal. But with the right kind of accessory, one look can be transform from simple to super stylish ensemble.

Today I'm Wearing:

Look 1: Weekend Max Mara shirt (here), skirt (here), sandals (here)
Il Bernardo jewelry by Tesoro
Look 2: Marella dress (here), jacket (here)
Il Bernardo jewelry by Tesoro

Make up by Dina Latif (Kariera Plus)
Hair done by Elida Bihorac (Kariera Plus)
Photographed by Jasna Chilimanova
Styling by MissUrbanVibe

Today's post is a collaboration with Tesoro. You can visit their store (Nikola Vapcarov no. 4, next to Trend Caffe Skopje) for more unique and outstanding accessories.  

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Thursday, April 6, 2017

SNAPPED DURING THE FASHION WEEKEND SKOPJE


Comfort is a huge consideration during the Fashion Weekend Skopje, meaning that roomy dresses are the base around which I am building an outfit. In my mind, I’m having pieces that make me feel joyful and remarkable. Often that means fun accessories, striking dresses, nice shoes and a big smile that gives the whole look the finishing touches. 

This year, on Fashion Week I had the opportunity to wear two pieces straight out of runway. The first one was this remarkable Alshar dress from the Africa collection and the second was the custom made Alshar skirt, modification of the skirt from the same Africa collection.     


Day 1 outfit:
Dress borrowed from my sister
Mali shoes (old)
Il Bernardo jewelry by Tesoro
Make up by: Pepika Jovanova

Day 2 outfit:
Alshar dress 
Shoes H&M (old)
Il bernardo jewelry by Tesoro 

Day 3 outfit:
Massimo Rebecchi blouse
Zara jeans 
Alshar skirt 
Mali shoes (old)
Il Bernardo jewelry by Tesoro

Look at Vibe to look your best
Love,
E

Tuesday, April 4, 2017

BACKWARD STORY


When you don't know what to do with a dress that don't look good at you the way it is designed, you can always turn it backward. The result is a wonderful new and fresh piece in your wardrobe. Wouldn't you agree?  


Today I'm wearing:
Weekend Max Mara outfit
VANESIO dress (here)
GESSY sandals (here) 

Photographed by: Thedcoy
Styling by: MissUrbanVibe

Look at Vibe to look Your best
Love,
E