MОДАТА НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ПЕКИНГ: ТИМ КАНАДА

Атлетите во Пекинг веќе на голема врата почнаа да освојуваат златни медаљи, но уште пред да почнат игрите, еден тим го освои златото за најдобра униформа-тимот на Канада. Нивното партнерство со брендот Lululemon од Ванкувер, беше едно од најозборуваните во светот на спортот и модата. Уште со првите објавени фотографии на заедничката соработка, тимот и брендот ги освоија симпатиите на медиумите и на голем број модни сладокусци. Да бидам искрена, и јас сум дел од нив.


Униформата за отворање им се состои од целосно црвени модуларни парчиња, со принт инспириран од симболот на јаворовиот лист од националното знаме, со многу чист дизајн и целосно спортски дух. Листот не е искористен во буквална смисла, туку принтот е негов приказ под микроскоп преведен во метаморфозна состојба. Ова пак во превод значи поапстрактни, флуидни форми кои асоцираат на процесот на трансформација на листот. На униформите за отворање принтот е на внатрешната страна на јакните, поблиску до срцето на атлетите, а на униформите за затворањето мигрира на надворешната страна на јакните. 


Она што е најимпресивно е што парчињата се замислени да се носат во леери и комбинациите може да се модифицираат. Да се комбинираат или сите заедно или да се носат посебно, или да се комбинираат дел по дел. Секој атлет може да ја стилизира ун иформата како сака, на свој уникатен начин, а сепак да е дел од унифицираниот концепт на тимот. 

Меѓу најимпресивните парчиња се парката, предимензионираните елеци, дуксерите, подјакната со пердуви која се трансформира во ранец, панталоните и хеланките, предимензионираниот шал со пердуви и чизмите за кои фановите го распнаа брендот Lululemon бидејќи не беа дел од комерцијалната колекција која ја продаваат онлајн. Беа снимени илјадници тик-ток видеа, рилови на инста и куп други видео и фото материјали во знак на протест и со тагови на брендот зошто тие не се достапни и дел од колекцијата.
За изготвување на целата колекција биле потребни 18 месеци, сериозни консултации со спортистите, во смисла на дизајн, кој е инклузивен на пол и тип на тело, бидејќи сите, и мажите и жените ги носат истите парчиња. 


Затоа јакните за отворањето се трансформери. Може да се носат на многу различни начини благодарение на патентите кои ги имаат и дизајнот во парчиња. Атлетите, зависно од тоа како преферираат или од временските услови, може да ги носат кратки или долги, да ги направат во елек, да го откачат долниот дел и да го носат како шал (тука е брендингот со името на државата Канада) или да го искористат како перниче за спиење. Настрана од ова, замислете најубав филинг од пердуви од гуска, кој оддава меко чувство, но и штити од минусните температури во Пекинг. А погоре и споменав дека јакната може да се спакува и да се носи како ранец.
Хеланките се направени од четиринасочен растеглив материјал што не дозволува потење, и поради густината на ткаењето на материјалот, атлетите не мора да се грижат дека нешто од некаде ќе ѕирка и проѕирка. Дуксерите се изработени од мерино волна, за кои брендот изјави дека се како топла прегратка, која рака на срце, сите кои одат во туѓина и далеку од дома, сакаат топли прегратки во секое време. Чизмите имаат дизајн и гума на платформа како за хајк. Материјалите како и кај тимот на САД се breathable, insulated, ги инхибираат бактериите и се отпорни на вода и на ветер. Униформите пак за затворање на Олимпијадата се истите како оние за отворањето само во бела и крем боја со метаморфозниот принт на јаворовиот лист, инспирирани од снегулките и ангелите на небото. Одлична метафора и концепт, ако го земеме предвид фактот што оние за отворање беа во јака црвена боја, која е симбол на борбеност, а белата на чистота и смиреност.Ако сумираме сè, парчињата се можеби многу повеќе fashion statement парчиња отколку класична тимска униформа, и затоа Канада и Lululemon заслужија да се здобијат со злато на овие ОИ. На брендот кој нема искуство во изработка на Олимписки униформи и долгогодишно партнерство со тимови, може да му позавидат и брендови како Adidas, Nike, Puma и Under Armour, бидејќи најчесто најголемиот “statement” на Олимпијадите традиционално доаѓал од нив.Look at vibe, to look you best
Love,
E

Comments