LETNA KOZMETICKA RUTINA SO BIOTHERM I COLLISTAR


Мојата кожа е чувствителна во лето и во зима, па затоа, во овие периоди од годината, имам потреба од почесто користење на препарати со кои ја хидрирам и одржувам кожата да биде негувана и еластична. Лично, уживам кога имам време за себе си и кога можам да си посветам доволно внимание за “тинтрање” бидејќи знам дека не само во овој момент, туку кожата ќе ми биде благодарна и во поодминати години. Затоа, сметам дека е многу важно да се користат квалитетни и соодветни препарати за нега на кожата. 

Неколку пати досега имам спомнато дека не се плашам да експериментирам и преферирам да пробам нови производи, затоа со особено задоволство прифаќам да тестирам козметика за нега на кожата. Овој пат направив соработка со Еликсир, од кои на тестирање добив три производи за нега на лицето и на телото. 


Ќе почнам од мојот омилен производ Collistar Mousse Dell’ Amore

Досега не сум користела ваков производ, кој има текстура како пена. Многу е лесен, убаво се нанесува на кожата и брзо се впива. Интересно е тоа што на кожата и дава свеж, свиленкаст сјај во текот на целиот ден. Одличен е за хидрирање после туширање или во мојот случај, по пливање во солена морска вода. Не преферирам да седам на плажа со мокар костим за капење и се туширам по секое пливање, и потоа облекувам сув костим. Ова е една од причините што задолжително ја негувам кожата на плажа, не само со препарати за заштита од сонце, туку и со разни навлажнувачи за тело. За да го постигнам ова, додека бев на одмор, на плажа ја користев Collistar пената. 

А мирисот на пената е приказна за себе. Ви ги освојува сите сетила уште при првото прскање од шишето. Ориентални, цветни ноти од рози и орхидеи во комбинација со шеа путер и масло од ориз, кои траат со часови по нанесувањето. Не се сеќавам кога последен пат сум била олку одушевена од ваков, за мене, новитет. Го препорачувам на сите кои сакаат хидратација, регенерација и нега на својата кожа. Адаптибилен е за секој тип на кожа. 

Се користи многу лесно. Се протресува шишето за да се згусне смесата до пена, па со нежно масирање се нанесува на кожата на телото. Го има во неколку варијанти кои може да ги проверите во парфимериите на Еликсир, а останатите производи од Collistar може да ги видите тука.   
Biotherm bath therapy delighting body moisturizer 

Името одлично го објаснува овој производ. Хидратантен крем за тело кој и помага на кожата да ја задржи својата елстичност и делува против нејзино претерано сушење. Текстурата му е многу интересна, при допир изгледа дека е многу масна и густа, меѓутоа по нанесувањето веднаш се впива во кожата, инстантно ја хидрира и дава сјај и мекост. Кога ја нанесувате, не се осеќа на прстите, лесна е како пердув. Се препорачува за детоксикација и прочистување на кожата на телото. 

Се користи по туширање со масирање на кожата до нејзино впивање. Мирисот на овој крем исто така е фантастичен. Свежи ноти на цитрон, морски планктон и жалфија кои ве опуштаати и траат до следно, ново нанесување од кремата.    

Biotherm aquasource everlump plumping smoothing moisturizing treatment  

Ова не е класичен крем за лице бидејќи има густа гел текстура која ја обновува и зајакнува кожата на лицето. Многу е концентриран, богат е со активни состојки, хијалуронска киселина и глицерин кои брзо се впиваат во кожата и инстантно делуваат на неа. Јас го користам веќе неколку недели и можам да забележам поголема еластичност и рамномерност на текстурата на кожата. Го препорачувам на сите кои имаат први знаци на брчки на лицето и кои сакаат хидрирана и здрава кожа. 

Се користи наутро или навечер (јас го користам во двете прилики), со блага масажа на кожата на лицето. Одличен совет што го научив посетувајќи неколку семинари и настани за козметика: крем за лице најдобро се впива и исползува ако претходно го триете и загреете на прстите од рацете, па потоа го нанесете на лицето. Истото би го препорачала и со нанесувањето на овој крем. Одговара за сите типови на кожа па дури и за оние со многу сензитивна и проблематична. 

Освен део- стиковите, досега немам користено Biotherm производи и навистина сум изненадена од нивната делотворност и заштита на кожата. Би ги вброила во производи кои на прво нанесување, буквално ви влегуваат под кожа.  Производите можете да ги најдете во парфимериите на Еликсир и на нивната веб продавница тука.

Постот е во соработка со Еликсир ексклузив, но текстот и мислењето се комплетно мои, донесени од искуство при користење на производите. 

Look at Vibe to look Your best
Love,
E

Comments