Tuesday, June 7, 2022

BELLA CIAO!


Облеката отсекогаш била еден вид на особен израз и комуникација за тоа како сакаме да не перцепираат луѓето околу нас. А секој од нас има сопствен стил, повеќе или помалку изграден, и преку него се покажуваме себеси и својата личност. Секојдневно истражуваме што сакаме да носиме, што не прави среќни додека го носиме, кои парчиња на облека или додатоци ни влеваат самодоверба, и правиме комбинации со кои сакаме да кажеме: „е ова сум јас“. Сите овие мали детали и целото расположение кое го носиме длабоко во себе, додека го правиме изборот, го заокружуваат овој моден израз и ја подигнуваат на повисоко ниво секоја комбинација која ја облекуваме. Ако на сето ова додадеме автентичност, разиграност во парчињата, креативност и талент во комбинирањето, ја имаме добитната „формула“ со која ќе ги привлекуваме погледите на сите споредни минувачи. Сето ова не би било комплетно и не би отскокнувале од останатите, доколку не го забибериме со доза на софистицираност, елеганција и харизма.  Јас лично, сум девојка која секогаш, што и да правам, го правам со многу чувство и по мои правила. Истото важи и за облеката. Го замислувам ритамот во мојата глава и оставам облеката да ја отсвири мелодијата на моето расположение, баш онака како што се чувствувам во моментот. Како и во животот, сакам мојата облека да е се’, освен традиционална и предвидлива. Затоа секогаш одбирам парчиња кои осткокнуваат од обичното и имаат дизајн кој плени. Фустанот кој го носам во овој пост ми е одлична илустрација на парче кое има се’ што би го отсликало мојот моден израз. Од асиметричниот крој, до дезенот и материјалот од кој е изработен. А за фитот воопшто не треба ни да дискутираме. Совршен за мојата силуета. И знаете што? Не е од ниту еден хај стрит бренд кој се продава кај нас, туку од модната куќа Бела. Тоа што е од домашно производство, со врвен квалитет и дизајн, само додава на тежина на самото парче. А јас, како една од ретките блогери кај нас кои подржуваат домашни брендови и дизајнери, ќе го носам со особена чест. Пред се’, бидејќи е направено со многу љубов и внимание. А јас додека го носам, е во служба на мојата рафинирана префинетост, а моделот не е тука да го одвлече вниманието од мојата личност, туку да ја заокружи мојата автентичност. Да ми кажеше некој дека комплетно ќе се пронајдам во нивните модели немаше да верувам, до пред извесно време. И ова го кажувам за да ви доловам дека понекогаш дискриминираме домашни брендови на сметка на оние извиканите светски. Тука и сега запишувам дека би ги рециклирала парчињата, одново и одново, а конкретно овој фустан би го носела со високи потпетици, со патики, за на кафе, за излегување, и за секоја пригода која можам да ја смислам. И многу ми е драго, што ова е почеток на една убава модна љубовна приказна.     

Во денешниот пост носам:


Фустан Bella (тука)

Чанта Carpisa


Фотографија: Ерина Богоева

Шминка: Милена Косиќ

Фризура: Hair house 


Look at vibe to look your best

Love

E

Tuesday, May 10, 2022

АВАНТУРИТЕ НА МИСС Е ВО АНТАЛИЈА


Дали може да го замислите инстаграм или фејсбук без фотографии од патувања? Лично јас, не. Искрено многу се радувам на купишта фотографии од многу скриени катчиња во различни држави и градови, со совршено филтрирани животни ситуации и локации, кои уредно си ги чувам во фолдери како инспирација за следните патувања. А оваа пролет, профилите на дел од блогерките од соседството кои ги следам, буквално процветаа со фотографии од различни дестинации, како првите пролетни пупки на дрвата. И знаете како велат, внимавај што ќе посакаш, може и да ти се исполни. 

Вака некако почнува мојата приказна, со желба да отпатувам во некој топол крај, на море, со телефонски повик за факултативна прошетка во Анталија со агенцијата Фибула и Туркиш ерлајнс. 


Без двоумење и полна ентузијазам, ја прифатив поканата. Да не должам многу, накратко, до денот на полетување, ме фати патничка грозница, едвај ја чекав агендата и ги проверив сите хотели и локалитети кои требаше да ги посетиме, размислував колку е долг денот, ја замислував солената вода и секако, што ќе понесам со себе. Се пакував до доцна во ноќта пред да тргнеме, а требаше да се состанеме на аеродром во 06 часот наутро. Ок, ок, имав трема, немав патувано со авион три години. Сценариото на напуштање на секојдневните обврски, барем тие 7 дена, посветувајќи раат себеси, звучеше повеќе од совршено. И не знам дали сте го гледале Снеч на Гај Ричи, ама полетувањето и пристигнувањето во Анталија, го доживеав буквално како сцената кога леташе Денис Фарина. Дур трепнам, ете го морето и еден од најубавите предели во Турција. Вторпат во Анталија, првпат пред точно 15 години, ме изненади сериозно со својата зрелост и напредок. Не дека не очекував, но навистина ми ги надмина очекувањата. Не пречека нашиот водич Харис, со по една црвена ружа за сите жени во групата, локум и лимонада. Пречек кој само беше увертира за она што следуваше во следните 6 дена.Турците се најпознати по својата гостопримливост и еднаков третман на сите гости. Тука луксузот е навистина луксуз. Јадењето превкусно, благите "to die for", а сместувањето во хотелите на сериозно завидно ниво. Нам агендата ни беше таква што, секоја вечер спиевме во нов хотел, а секој ден, имавме организирана посета на 4 до 5 хотели. Од ден еден, до ден седум, плочата не престана да се врти: појадок, пречек во хотел со коктели, благи, па следен хотел со пречек, коктели, благи, па уште еден, па ручек, па сместување во следен хотел, вечера и забава со нашата мала група составена од колеги новинари и инфлуенсери. Прошетавме неколку делови од брегот на Анталија, почнувајќи од месноста Белдиби, Кемер, Кунду, Белек, па Сиде и Аланија.Ама да почнам со ред. Хотелите. Кој од кој поубав и полуксузен. Понудата навистина беше различна и во зависност од тоа што преференци имате, за секого, дури и за најпребирливите има соодветно сместување. Иако воглавно може да ги класифицирате во хотели со помал капацитет, помирни, без многу гужва и огромни хотели, со многу гости и соби.И малите и големите хотели имаат сериозна забава за посетителите. Јас преферирам плажа и море и да нема многу гужва, но за оние кои сакаат ресорти со потполна забава, хотелите во Анталија се вистинскиот избор. Од базени, и да читаме во множина, до детски паркови, тобогани, зеленило, барови, диско, храна и пиење везден, организирани часови по јога, пилатес, аеробик, спа, сауни и комплетна анимација за стари и млади. Мека за гурмани, ресторани во ресторанот на хотелите, A la Carte ресторани за оние кои не сакаат шведска маса или сакаат малку поинаков третман, и секако најубавите благи јадења кои можете да ги замислите. 

Не би ги раскажувала еден по еден бидејќи ќе ми треба километарски текст, па затоа ќе ги раскажам онака како што ја поминувавме агендата.Првиот ден отседнавме во Gypsophila Club Marine, хотел кој се наоѓа во месноста Белдиби, околу целиот во борова шума, излегува на море, има сопствена плажа а морето тука е налик Трпејца во Охрид. Не можев а да не ги забележам околните ридови и планини, што веднаш ме асоцираа на хајк. Сместувањето не беше толку луксузно, но сосема коректно, чисти соби и нови кревети. Веројатно најпривлечното нешто беше дворот, целосно покриен со дрва, растенија и зеленило. Интересно е тоа што овој хотел е дом на многу птици, па во утринските часови, нема поубаво будење од нивната песна и морски бранови. Одличен хотел за семејства и млади кои не сакаат многу гужва, а сепак да имаат одлична забава, покрај огромниот бар на двата базени, тематските забави кои ги организираат, спа, фитнес центар, италијански A La Carte ресторан и локална турска кујна. Менаџерскиот тим на хотелот одлично не пречека и изгости во времето кое го поминавме таму, а јас бидејќи станував најрано од целата група (читај во 5 наутро), наредниот ден уживав на платформата пред морската шир со турски чај и гледајќи го изгрејсонцето.
Вториот ден заминавме за Кемер, каде на агендата имавме три хотели: AKKA Antedon, Mirage Park и Trendy Lara. Веќе почнавме да го чувстуваме луксузот на хотелите во Анталија. Трите, кој од кој поубав, со импресивен дизајн на ентериерите, огромни фенси барови. Рестораните составени од помали ресторани, во зависност од тоа што храна преферирате. Во првиот фантастичен скоро целосно кружен базен во дворот, кој продолжува на огромна хотелска песочна плажа. Вториот со сериозно луксузно лоби, можеби малку кич за мојот стил, но сепак, импресивен. Соби на завидно ниво и секако базени, барови и огромна тераса која има поглед кон базените. 

Третиот беше малку помал и сериозно симпатичен. Ме освои уште со барот во лобито, каде што имаше пијалоци за кои и никогаш немам слушнато. Прекрасниот двор со базени и водени лудории. 

Вечерта се сместивме во Delphine Begrand. Огромен хотел, едвај се снајдовме како да стигнеме до собите. Со импресивен ресторан, неколку огромни базени, надвор во дворот и внатре во хотелот, бар покрај базенот каде со групата ја поминавме вечерта, виски бар и диско на приземјето. Најмногу впечаток ми остави лулашката над базенот, за која како мало дете се борев да ја добијам.

Третот ден заминавме за Белек. Тука веќе се чувствуваше престижот и луксузот на Турција. Хотелите кој од кој поголем, поимпресивен, со огромни игралишта за голф и тенис. И би Kaya Palazzo. Грандиозен уште при самото пристигање до хотелот, каде ги поминувате овие игралишта за голф. Врвен ентериер, секој детал во хотелот сериозно осмислен да одговара. Ништо не отскокнува, се е во хармонија едно со друго. Бар со отомани и стилски мебел, шанк на кој би седела цела вечер, а дворот на хотелот, грандиозен. Со огромни базени, плажа и пространство во недоглед. Штета ни заврна, па не можевме да го доживееме во полн ек. 

Таман помислив дека го видовме најдоброто, следуваше Regnum Carya, хотелот во кој 2019 година концерт за нивните гости има одржано Џенифер Лопез. Луксузни соби со поглед на импресивниот базен и двор, кој изгледа како да излегол од филм на Тим Бартон. Не однесоа до плажата, ситен песок, огромно пространство, морето прекрасно, барови, ресторани, куќарки со секаква забава за сите. Бидејќи е огромен, моравме да се вратиме со мини колички до рецепција, ама на забавата и немаше крај. Навистина еден од најубавите хотели кои ги имам видено.И четвртиот ден останавме во Белек. Посетивме уште неколку хотели па заминавме за Land of Legends, најголемиот забавен парк во Анталија. Ама за него, во друга прилика. Двете вечери во Белек спиевме во Granada Luxury. Тука веќе целата група почна да се опушта и излеговме во диско, шизевме до раните утрински часови. Едвај чекавме да ги пробаме базените и спато во хотелот. Тука раце горе за пул бади Војо. А мојот апартман, во делот наречен Малдиви, приказна за себе. Симпатична соба во камен, со стаклен под, сместена над приватниот базен, направен само за овие вили. И најубавото нешто, терасата води директно во базенот. Би можела секој ден да се будам со изгрејсонцето и погледот на базенот и приватната плажа. Од стрвност, се бањав многупати, и наутро и навечер. Поминот- прајслес. Претпоследниот ден заминавме за Сиде каде го посетивме античкиот град, па се упативме кон двата хотели од предвидената агенда: Side Royal Palace и Terrace Beach. Тука ја запознавме најсимпатичната девојка, entertainment manager во Side Royal Palace, со таква енергија и харизма која ве плени на прв поглед. Впрочем оваа гостопримливост и топлина ја осетивме низ целиот престој тука во Сиде. Некако ваквите помали хотели, имаат повеќе душа и нивниот менаџерски тим е многу поблизок до гостите, за разлика од оние грандиозните. Многу нормално и логично. Собите на приземјето изгледаа како од бајка, со лулашка насред соба и секоја од нив излегуваше на базенот во дворот. Горди на својата франшиза за кафулето, не почестија со одлично кафе и слатки. 
Во вториот не пречекаа со жива музика. Момче кое свиреше на саксофон, коктели и благи. Па менаџментот не упати на терасата од хотелот каде пред сите гости ја интонираа македонската химна, по што следуваше програма во која аниматорите од хотелот шизеа со нас. Можеби ќе ви звучи смешно, но нам навистина ни направија огромна чест и почит. Ова се моменти кои навистина ги памтите целиот живот.Последниот ден се упативме кон Аланија каде требаше да имаме прошетка со брод, но поради лошото време беше откажана оваа факултативна екскурзија. Сепак, поминавме неколку часови во центарот на градот и го најдовме најубавото кафуле во Анталија. Сами го печат своето кафе и ги прават сите постапки од кафе. За кафе сладокусци како мене, ова беше џекпот. Искрено ова ми беше јаготката на шлагот во овие неколку денови, заедно со Стојче и Дарко, шетајќи по надалеку познатата чаршија, уживајќи во секоја голтка кафе. И секако, ценкањето во продавниците со genuine fake чанти и чевли од светски познати брендови. Враќањето назад ми падна некако тешко. Од 25+ степени се вративме во ладно, зимурливо Скопје, хаотично, сите некаде брзаат, напнати и нурнати во своите телефони. Ќе ми фали гостопримливоста и срдечноста на луѓето, морето и прекрасните зајдисонца. Дружбата со нашата мала симпатична група- Нина, класна за поздрав, најцимер иако не бевме цимерки, Симона, вистинската цимерка, со сите нејзини приказни и прашања, веќе ги спомнав Стојче и Дарко, партнерс ин крајм, Војо, пул бади, моја Надина, со сета нејзина прекрасна енергија, Сандра, со сета нејзина пасија за она што го работиме како блогери, Марија, мојот омилен грамар наци, Ивана со нејзината заразна насмевка и взаемната љубов кон животните, Софи, со нејзината умереност и шарм, Алмедина, со сите хумористични приказни од ТВ, Давор, што и да кажам за него сигурно ќе згрешам, Наталија, со сиот нејзин специфичен само за неа хумор, Фибула кру, нашите најдомаќини и секако Харис со своите приказни за градот и секоја досетка за неговите Ѓоспоџи.До следната наша средба на класот Анталија 2022, ви благодарам на сите за прекрасно поминатите денови и дружба.

Sunday, April 3, 2022

ПРОЛЕТЕН БОХО ШИКСекоја нова сезона со себе си носи “must have” парчиња, но постојат и парчиња на облека кои никогаш не излегуваат од мода: џинс и бела бохо кошула. Размислувајте за еклектични кројки кои никогаш нема да изгубат на вредност во вашиот шкаф и ќе може да ги комбинирате буквално со се. Имајќи го ова на ум, веројатно најубавата комбинација која може да ја направите е да ги облечете заедно. 

Оваа пролет шопинг листата се менува од месец за месец, но базата секогаш останува иста- кежуал, бохо, оригинално, шик.Replay секогаш ми бил асоцијација за добар и квалитетен пар на фармерки и бренд кој отсекогаш ја диктирал џинс модата. Но во последните неколку колекции, нивните апетити за привлекување погледи додека ги носите парчињата, е навистина на високо ниво. Нема ништо вообичаено, предвидливо и срамежливо. Напротив се е “statement”, гласно и шик. Во новата колекција естетиката е водена од бохо и фолк. Веројатно најрепрезентативното парче е оваа бела бохо кошула со карнери на ракавите, која има опуштен и лелеав крој. Во неа може да поминете буквално цел ден, од утро до вечер, бидејќи е одлично парче за комбинирање со различни панталони, здолништа па дури и за под фустан.Бохо фолк стилот е задржан и во дизајнот на оваа чанта која знам дека нема да ја заборавам во шкаф токму поради нејзината еклектичност која ја оплеменува секоја помалку досадна комбинација.Стигнавме до џинсот. Сите кои добро ме познаваат и оние кои редовно го читаат мојот блог, знаат дека не сакам целосно комбо од еден ист бренд. Знаете многу е лесно да направите комбинација од истиот бренд, од истата колекција, бидејќи мешусебно се комплементираат и се надополнуваат. Затоа фармерките во оваа комбинација се Mango. Секоја година во нивната понуда се наоѓаат се подобри и подобри модели. А бидејќи расположението ни е варијација на бохо, тие мораа да бидат лелеави во долниот дел (читај ѕвонасти). Благодарение на сите body positive движења, ваквиот модел веќе не е прашање на чија силуета и стојат, туку може да ги носи секој кој во нив се чувствува добро.
Освен чантата како задолжителни додатоци се викенд шапка, очила и неколку ланчиња носени едно врз друго. Задржете го минималистичкиот стил во оваа комбинација и единствената боја која ќе да додадете нека биде на додатоците, не на облеката. На тој начин ќе добиете порафиниран изглед и секако сите очи ќе бидат вперени во вас.Постот е во соработка со Fashion Group. Парчињата од комбинацијата може да ги најдете на следните линкови:

Кошула Replay (тука)
Чанта Replay (тука)
Фармерки Mango (тука)
Шапка Parfois (тука)
Очила Mango (тука)
Ланчиња Parfois (тука)

Фотографија: Горан Бошковски

Look at Vibe to look your best
Love,
E

Monday, March 28, 2022

ПРОЛЕТНИ ТРЕНДОВИ: ЦВЕТЕН МИДИ ФУСТАН И ШИК МАНТИЛ

 

Длабоко навлеговме во првите денови кога можеме да ги соблечеме сите купишта слоеви на облека и конечно да се фокусираме на пролетната гардероба. Зимските капути и јакни да ги замениме со мантил и да и се израдуваме на пролетта. Расположението ни е на ниво, деновите се посончеви и надвор можеме да го прибереме секој зрак за неопходната доза на серотонин.  

А нема поубав предвесник на пролетта од миди фустан со цветен принт и мантил, комбо со кое ги прославуваме топлите денови кои ни следат. Интересно е тоа што секоја девојка поседува некој цветен фустан, кој не нужно мора да е од порлетната сезона. Цветниот принт се задржува во колекциите и преку текот на целата година и во поладната сезона. Но, како доаѓаат потопли денови, нашите модни размисли гравитираат околу овие парчиња на облека. А и навистина нема поубаво чувство од тоа да на себе носите едно единствено парче, кое ќе биде во фокусот, и да го искомбинирате со шик додатоци и палто, а сепак да не сте наоблечени. 

А чувството на транзиција од чизми во чевли или удобни патики е навистина бесценето. Да се вратиме на фустанот. Секојпат кога помислувам на цветен фустан, инспирацијата ја црпам од шкафот на Французинките, на кои ова им е задолжително парче а секоја транзиција во нова сезона. На есен ги носат со чизми до глужд, а на пролет со мокасини, еспадрили или ако сакаат поголема доза на женственост со високи потпетици. Од поново време еве и со патики. Должината е миди и одговара за секоја пригода, без разлика дали ќе се подготвите за на работа или за на кафе со пријателките. Не за џабе за Французинките, ова парче облека е најсестрано за комбинирање. 

Кројката пак ја следи или линијата на телото или има А-линија во долниот дел. Половината е нагласена, а во долниот дел ноншалантно лелеава. 
Во многу наврати сум напишала дека мантилот е најшик парче кое може да го имате во вашиот шкаф. Едно од ретките парчиња кое во женската мода е превземено од машката, бидејќи некогаш било дел од војничката униформа, а од година в година не се симнува од листата на трендови. Ако се прашувате во кое парче да инвестирате најмногу, тогаш без размислување секој моден сладокусец ќе ви каже: мантил. Без разлика дали ќе се одлучите за класичен крој во беж, кафена или окер боја, или ќе одберете мантил со впечатлив крој во жолта, црвена или минт зелена боја, на секоја комбинација ќе и дадете посебна нота. Оваа сезона во мода е индивидуалноста, па затоа каков крој и да одберете нема да згрешите. Настрана од тоа, мантилот е многу благодарно парче за комбинирање. Оди буквално со се’ и згора на тоа му прилега на секое тело.
Фустан Mango (тука)
Мантил Mango (тука)
Колан Mango (тука)
Чанта Parfois (тука)
Обетки Parfois (тука)
Очила за сонце Parfois (тука)

Овој пост е во соработка со Fashion Group Makedonija. 

Look at vibe, to look your best
Love,
E

Sunday, March 20, 2022

ОВАА ПРОЛЕТ НОСИМЕ МОНОХРОМАТСКИ КОМБИНАЦИИ


Синоним за пролет ми се секогаш светли и комбинации во различна боја. Цветни мотиви и многу шаренило. Но сепак, монохроматските комбинации отсекогаш ми давале поисполиран, шик и ептен кул изглед. Ваквите комбинации на облека не би ги нарекла, ниту би ги вцврстила во трендовски, бидејќи тие се вонвременски, и се се, само не обични. Ова посебно важи за црно-бели монохроматски парчиња. Пристапот кон црно-белите парчиња е многу графички, но во истовреме разигран, смел и никој нема да остане рамнодушен доколку правилно ги искомбинирате. Згора на тоа, може да направат да изгледате повисоки и потенки додека ги носите. 

Постојат неколку „правила“ кои треба да ги следите за да привлечете внимание со монохроматска комбинација. Помалку е повеќе. 


Главна девиза која треба да ве води кога ја правите комбинацијата. Доколку одберете едно монохроматско парче, задржете се на него и тоа ќе ви биде парчето кое што осткокнува. Овој фустан од Манго, кој го носам на фотографиите, ја следи силуетата на телото, а во долниот дел има А-кројка. Многу е женствен, ја истакнува мојата половина, има колан во црна боја и шлиц на предниот дел, кој му додава доза на сексапил. Бидејќи фустанот е како скроен по мерка, нема потреба да додавам други парчиња на облека, под или врз него, за да ја истакнам мојата силуета. Затоа кога одбирате монохроматски парчиња, одберете покласични и вонвременски кројки кои ви стојат како скроени по мерка.  
Доколу сакате малку да го разиграте фустанот, ставете друг колан, или тенок џемпер во црна боја под него, доколку го носите на работа, за да не ви бидат голи рацете. 

Ако сакате да го носите на некој настан додадете минималистички накит и чевли со отворени прсти на висока потпетица. Но во овој случај хулахопките задолжително да се црни. Додатоците ја красат класичната комбинација


Црно-белите парчиња се стилски со внесување на минимален труд. Но, за да додадете поавантуристички и поексклузивен изглед, додадете една, втора боја кај додатоците. Без разлика дали тоа ќе бидат чевли, чанта или накит, одлучете се само за едно парче. Во мојот случај, тоа беше црвената алка, која го прати дизајнот и златниот подтон на ланчето кое го носа.  

Но, нема да погрешите и доколку се одлучите сите да се во црна или бела боја и да задржите минималистички изглед. 
Не заборавајте на шик мантил 


Мантилот заслужено си го доби статусот на култно парче. За мене, тој е тајното оружје за гламурозен изглед и парче кое знае да ја оплемени и најдосадната комбинација. Без разлика дали ќе го употребите самостојно, врз фустан или ќе додадете уште некој слој на облека под него, мантилот е најшик парче во кое може да инвестирате во било која сезона. Овој кој го носам на фотографиите, ме потсетува на најубавите street style парчиња од Париз, Рим и Лондон. 

Има големи ревери, кројка во глок во долниот дел, што му дава побогат изглед и шлиц во задниот долен дел, кој е покриен со копчиња. Бојата му е крем, исто како додатоците кои ги носам, и одлично ја надополнува монохроматската комбинација.  
Сите парчиња се достапни на онлајн продавницата на Fashion Group.
Фустан Mango тука
Мантил Mango тука
Чанта Parfois тука
Додатоци Parfois тука и тука

Look at vibe, to look your best
Love,
E